Nem azért tanulom a harc művészetét, hogy folyton háborúzzak, hanem hogy a harmónia művészetéig eljutva, békében élhessek kívül-belül. Már jó ideje harca feszül az emberiség, anélkül, hogy tudna jól harcolni önmagáért.
A kisember tüneteket kezel, megoldást kívül keres, részmegoldásokkal megelégszik, mely hosszú távon lefelé vezet, újabb problémákat szül. A bölcs ember összefüggéseket keres és fejlődésre törekszik, a problémákat felfelé oldja meg, mely mindig belülről fakad.
Minden betegség tükör. Minden kórokozó egy élősködő, mely a felborult egyensúlyban kap lehetőséget. Mindegy mi egy vírus eredete és célja, mindenkit tanít. Nem mesterséges páncélba kell öltözni, félni, rettegni, kapkodni, pánikolni, hanem magunkra kell figyelni.
Mit tükröz a helyzet? Nem a vírus katasztrofális veszélyességét, hanem a dolgaink katasztrofális helyzetét: a társadalom és benne az egyén fizikai- és lelki egészségi állapotát, a vállalkozások állapotát, az egészségügyi rendszer állapotát, politikusok szavahihetőségét és egy nehéz helyzetben megnyilvánuló kompetenciáját, közösségeink állapotát, valódi szabadságunk fokát, változási, alkalmazkodási, tanulási képességünk, kreativitásunk, valamint viszonyunkat az élethez és a halálhoz. Ez az, ami katasztrofális állapotban van, ez az amiből levizsgáztunk. A vírus teszi a dolgát, leckéztet, tanít. Mi adunk neki lehetőséget.